Statystyki

Odsłon : 51159
Region-opis PDF Drukuj Email

RABKA ZDRÓJ (500 - 560 m n.p.m.) jest miastem uzdrowiskowym położonym w województwie małopolskim, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych (tj. "zakopianka" droga z Krakowa do Zakopanego oraz droga do Nowego Sącza i Bielska). Leży na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców, u ujścia potoków Poniczanki i Słonki do Raby. Miasto cechuje się łagodnym mikroklimatem, małą ilością słabych wiatrów, niewielką ilością opadów i dużym nasłonecznieniem. Latem brak nadmiernych upałów, zimą dużych mrozów, bardzo dobre warunki solarne, suche powietrze, brak mgieł, duża ilość lasów sprzyjają leczeniu i rehabilitacji dzieci. Znajdują się tu źródła solanek, nowoczesne bazy lecznicze, jest to doskonałe miejsce do wypoczynku a dogodne położenie umożliwia organizowanie wycieczek (Zakopane ok. 40 km, Kraków ok. 65 km, Morskie Oko ok. 60 km, Spływ Dunajcem ok. 50 km).

Pierwsze wzmianki o Rabce pojawiły się w 1254r. w dokumentach Bolesława Wstydliwego, kiedy to wieś była własnością Zakonu Cystersów ze Szczyrzyca. Wówczas warzyli sól z tutejszych źródeł o czym wspomina kronikarz Jan Długosz w swoim dziele. O eksploatacji źródeł soli mogą świadczyć do dziś zachowane nazwy miejscowe /np.: Słone, rzeka Słonka czy też Zasłone/. Dopiero w 1364r, po 110 miała miejsce lokalizacja wsi, gdzie Kazimierz Wielki nadał Mikołajowi z Ujścia przywilej lokowania wsi pomiędzy rzekami Rabą, Słonką, Łętownią i Kasinką. W pierwszej połowie XVI wieku Rabka przeszła w posiadanie rodziny Jordanów herbu Trąby. I tak w 1557 roku kasztelan Spytek Jordan założył parafie a 6 lat później ufundował pierwszy drewniany kościół. W 1858 roku na prośbę właściciela Rabki / był nim wówczas Julian Zubrzycki/ profesor Józef Dietl przeprowadził badania, które wykazały, iż solanki rabczańskie są jednymi z najsilniejszych wód jodowo-bromowych w Europie. Julian Zubrzycki przyczynił się do budowy uzdrowiska, oczyszczenia źródeł jak również budowę pierwszych pensjonatów o architekturze uzdrowisk szwajcarskich. W 1864 otwarte zostało uzdrowisko, a w 1887 pierwszy w Polsce i trzeci w Europie Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych.


Uzdrowisko Rabka Zdrój - historia.
Uzdrowisko Rabka Zdrój to jedno z najpopularniejszych w Polsce i Europie miast uzdrowiskowych. Atuty Rabki to nie tylko położenie i odpowiedni klimat oprócz tego jest tu wiele złóż wód mineralnych oraz solanek, których zalety poznano już w XVIII wieku i do dziś pomagają w leczeniu i rehabilitacji.
Rabka specjalizuje się w leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego i krążenia, alergii, chorób reumatycznych, schorzeń układu nerwowego i cukrzycy zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Znajduje się tu wiele specjalistycznych placówek medycznych - sanatorium (m.in. Filia Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc), dziecięce sanatoria, szkoły sanatoryjne i otwarte zakłady służby zdrowia gdzie przeprowadzane są zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Każdy może się skonsultować i zasięgnąć porady u najlepszych specjalistów w kraju.
W 1861 roku otwarto uzdrowisko /które do dnia dzisiejszego stale się rozwija/ największy ośrodek leczniczy w Polsce dla dzieci stąd tez często Rabka jest nazywana "miastem dzieci", w 1996 roku oficjalnie , na wniosek Kapituły Orderu Uśmiechu otrzymała tytuł "Miasto Dzieci Świata". Każdego roku odbywa się tu Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu, znajduje się tu również jedyne na świecie Muzeum Orderu Uśmiechu w Rodzinnym Parku Rozrywki - Rabkolandzie.
 
Willa "Gorce" - ul. Leśna 16, 34-700 Rabka-Zdrój
tel. +48 607-252-838, +48 880-460-130
email: noclegi@rabkazdroj.com.pl
POLECAMY: zegarki Timex | usługi informatyczne Sosnowiec | zegarki Casio Edifice | ogłoszenia Sosnowiec | fronius | Rehabilitacja Sosnowiec | elektrody do napawania | zegarki Atlantic męskie blog
 Google: 662  | MSN: 31  | Yahoo: 172